Pránájáma - vědomá práce s energií

21.10.2017

Andre Van Lysebeth rozlišuje ve své knize Pránu a pránu. Pránou s velký P označuje kosmickou energii jako celek a pránou s malý p její projevy. Působením prány vzniká veškerá hmota. Vše, co se ve vesmíru pohybuje, pohybuje se díky působení prány - díky práně vane vítr, vzlétá letadlo, díky práně vniká a zaniká život. Prostupuje vším a vše oživuje. Díky práně funguje náš organismus, prána prostupuje celé naše tělo, prána je naší pravou výživou. A co je pro naše praxi důležité, pránu jsme schopni ve svém těle shromažďovat, můžeme s ní v našem těle vědomě pohybovat a řídit ji. Proto je pránájáma (ajáma = ovládat, omezit) tak důležitou součástí celé jógy. Cílem pránájámy je tedy vědomá práce s životní energií, vědomě ji zachycovat, uchovávat a kontrolovat. Pomocí technik pránájámy zvyšujeme svou tělesnou a duševní energie.

Proč tedy praktikovat pránájámu?

S množstvím životní energie - prány - v našem těle souvisí kvalita našeho života - dostatek prány znamená pro naše tělo i duši zdraví, přináší nám do života více radosti a naplnění. Dává mu prostě více kouzla a šťávy a to stojí za to. Naopak její nedostatek přináší nemoci, fyzické i psychické, obavy, znechucení životem.

Prána ve vzduchu

Zdrojem prány ve vzduchu jsou malé záporné ionty. Nejvíce těchto iontů je u vodních ploch, na mořských pobřežích, u vodopádů, v přírodě po dešti, naopak nejméně ve velkých městech, kde se do molekul vzduchu váže prach a další znečišťující částice z výfukových plynu a dalších zdrojů. Také klimatizace je z hlediska prány problematická, protože neobnovuje záporné ionty ve vzduchu.

Hlavní místa k přijímání prány

Hlavní místa k příjímání prány jsou: nervová zakončení nosních dutin, plicní sklípky, jazyk a kůže.

Kůže: pomocí kůže přijímáme především sluneční pránu, proto jogíni pobývají na slunci velmi spoře zahaleni a není to ani kvůli horku, ani kvůli opalování. Dle jogínů lze toto přijímání energie ze slunce ovlivňovat, zvyšovat a cílevědomě kontrolovat. Vystavujme se proto slunci a vzduchu, kdykoli se nám k tomu naskytne příležitost.

Jazyk: Podstatná část životodárné energie se získává potravou. Trávicí soustava rozkládá potravu na jednotlivé stavební prvky, které jsou vztřebávány ve střevech a tělem dále využívány. Co se však týče vstřebávání prány, je mnohem důležitější jazyk než žaludek a tenké střevo. Jogíni spojují pránu s chutí, dokud potrava obsahuje chuť, je v ní obsažena prána. Proto jogíni potravu žvýkají tak dlouho, dokud v ní je ještě chuť, až poté jí spolknou, aby ji trávicí soustava mohla využít pro stavbu těla.

Nos: Nos je pro jogíny bezpochyby nejdůležitějším orgánem pro příjem prány. Vzduch je pro nás nejdůležitější potravou, bez vzduchu nevydržíme naživu déle než pár minut, v lepším případě dojde bez vzduchu k vážným fyziologickým poruchám. Při běžném dýchání projde nosem denně 13 tisíc litrů vzduchu! Protože je vzduch pro nás tak mimořádně důležitý, obsahuje nos velké množství citlivých čichových nervových receptorů, které nás rychle upozorní na jakoukoli změnu v jeho kvalitě.


© 2017 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky