Typy ásán

22.10.2017

Ásány můžeme rozdělit do několika skupin, každá skupina má jiné specifika a účinky. Je dobré tyto základní charakteristiky znát, abychom je mohli pro naši praxi lépe využít. 

Sedy

Sedy patří mezi základní ásány, jejich společným jmenovatelem je pevný základ a vzpřímená poloha páteře, která umožňuje zprůchodnění základních energetických drah a udržení bdělé pozornosti. Sedy jsou nejstarším typem ásán pro provádění technik vnitřní jógy (pránájámy, meditace). Je důležité najít vyváženost v poloze, bez zbytečného napětí a námahy, což je předpokladem pro delší setrvání v poloze.

Lehy

Lehy patří mezi relaxační pozice, patří sem lehy na zádech, na břiše a na boku, jedná se o polohy, umožňující tělesnou a duševní relaxaci. Každá z poloh má rozdílné působení na jednotlivé části těla a působení dechu. V lehu na zádech je omezen dech v zadní části hrudníku, zároveň váhou těla je ovlivněno zakřivení páteře v hrudní a bederní oblasti, což může být pro delší setrvání nepříjemné. Naopak v lehu na břiše jsou tato zakřivení zachována, což je pro relaxaci velmi prospěšné, je zde však zatížena krční páteř.

Stoje a rovnovážné polohy

Stoje spojujeme s rovnovážnými pozicemi proto, že jejich účinky jsou podobné. V obou skupinách pracujeme s rovnováhou.  V těchto polohách si můžeme uvědomit souvislosti mezi psychikou a fyzickým tělem, můžeme vnímat, jak psychický stav ovlivňuje držení těla a naopak. S vyvažováním těla vyvažujeme i svoji psychiku. Je zde velmi  důležitá koncentrace, kterou v těchto pozicích posilujeme. Zpočátku je potřeba tyto pozice cvičit s otevřenýma očima a zafixovaným pohledem, po delší praxi je dobré zkoušet tyto pozice i se zavřenýma očima. Jedná se o polohy aktivační, které energetizují celé tělo.

Předklony

Jedná se o pozice, kdy je páteř v různých částech ohnuta dopředu a dochází tedy k protažení zadní strany těla. V předklonových polohách je důležité vést pozornost a dech do těchto protahovaných zadních částí těla. Na druhé straně dochází k masáži břišních a hrudních orgánů, jedná se o polohy pokorné a tišivé. Lépe se v nich cítí přizpůsobivé a introvertní povahy, naopak pro extroverti se v nich mohou cítit velmi nepříjemně.

Záklony

Jedná se o polohy, kdy je páteř ohnuta dozadu, pozice korigující různé dysbalance těla. Na přední části těla dochází k protažení, pozornost a dech vedeme právě sem. Dochází k otevření hrudníku roztažením žeber, protažení mezižeberních svalů. Jedná se o pozice aktivační a hrdé, lépe se v nich cítí extrovertní, otevřené, společenské povahy.

Zkruty a úklony

Jedná se o pozice, kdy páteř provádí v životě málo běžný pohyb. Typická je pro ně jednostrannost, proto je velmi důležité provádět je na obě strany. Při úklonech opět prodýcháváme protahovanou část těla. Zkuste do své praxe zavést malou relaxaci mezi prováděním pozice na druhou stranu, při které procítíte rozdíl mezi pocity v těle a dechu v obou stranách těla. Tak můžeme více procítit účinky těchto pozic.


Zdroj: Míla Sávitrí Mrnuštíková, Ásany, Unie jógy, o.s., 2016

© 2017 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky