Bandhy

16.11.2017

Bandhy jsou energetické uzávěry, které ovlivňují oběh pránické energie v těle. Pro pokročilejší praktikanty jógy mají zásadní význam, díky nim mohou energii vytvořenou cvičením směrovat do různých částí těla.

Bandhy se vytváří pomoc svalových kontrakcí a ovlivňují vnitřní orgány, nervový systém a endokrinní žlázy. "Pomáhají odstraňovat poruchy reprodukčních orgánů, močových cest, sexuální dysfunkce, obtíže se zády" (Brownová, 2006).

Rozlišujeme tři základní bandhy, všechny jsou využívané také v hormonální jógové terapii a jsou její velmi důležitou součástí, neboť, jak již bylo výše napsáno, ovlivňují oběh prány v těle, umožňují její koncentraci a poté pomocí soustředění její směřování do jakékoli části těla.

Múla bandha, neboli dolní uzávěr, vzniká stažením svalů hráze, které leží mezi konečníkem a genitáliemi. Múla bandha zabraňuje energii unikat dolů a aktivuje energii uloženou v základně páteře. Jedná se o kontrakci stejných svalů jako u posilování pánevního dna. V hormonální józe se využívá její schopnosti aktivace energie, která se potom směřuje do stimulovaných částí těla.

Džalandhára bandha, neboli uzávěr bradou, vzniká skloněním hlavy a zasunutím brady do jamky mezi klíčními kostmi, reguluje tok energie do hlavy, zabraňuje bolestem hlavy, roztěkanosti a mnohým potížím s očima a ušima (Brownová, 2006). Hormonální jógová terapie využívá její funkce stimulace štítné žlázy.

Uddijána bandha, neboli břišní uzávěr, se provádí při zádrži dechu po výdechu vtažením břicha pod žebra podtlakem, vytažením bránice vzhůru, přičemž břišní svaly zůstávají uvolněné. Při uddijána bandze dochází k hluboké masáži všech břišních orgánů, urychluje se krevní oběh, stimuluje celý trávicí aparát, posilují se plíce a srdce. Dochází ke stimulaci jater, slinivky, sleziny, Langerhansových ostrůvků produkujících inzulín, posilují se ledviny i nadledvinky, stimulovány jsou také pohlavní a močové orgány (Lysebeth, 1984). Toho se opět využívá v hormonální jógové terapii. "Svámí Šivánanda, který byl jogínem a současně lékařem říká: "Uddijána bandha je pravým požehnáním pro lidstvo. Přináší zdraví, sílu a dlouhověkost každému, kdo ji provádí. Udijána a naulí nemají sobě rovna v žádném systému tělesné výchovy na Východě či na Západě" (Lysebeth, 1984).

Pokud spojíme všechny tři bandhy, hovoříme o mahá bandze. Provádí se v zádrži dechu po výdechu a působí na celé tělo, na vegetativní nervový systém, na orgány, svaly i nervy a také silně harmonizuje psychiku (Mahéšvaránanda, 2006).

Zdroje:

BROWNOVÁ, Ch., Jóga od A do Z, Podrobný průvodce pozicemi a cviky. Praha: Metafora, 2006 

LYSEBETH, A., Jóga. Praha: Olympia, 1984 

MAHÉŠVARÁNANDA, P., S. Systém "Jóga v denním životě". Praha: Mladá Fronta. 2006 

© 2017 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky